PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=759}
7,9 329 063
oceny
7,9 10 1 329063
7,7 39
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część IV Nowa nadzieja
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

nigdy nie oglądałem żadnej części tar wars, ale mam zamiar wiec moje pytanie w jakiej kolejności mam to oglądać: w kolejności powstawania filmów czy według numerków w tytule?
i dlaczego w ogóle tak jest że najpierw powstała 4 część potem 5 i 6, a po paru latach 1, 2, 3 ?

ocenił(a) film na 8
Mysterious90

http://www.filmweb.pl/search/forum?q=kolejno%C5%9B%C4%87&forum=1000759

Mysterious90

Oglądaj od czwartej do szóstej, a później od pierwszej aż do trzeciej :] resztę znajdziesz sobie w linku wyżej.

użytkownik usunięty
Mysterious90

Ja polecam obejrzeć po kolei, czyli od Mrocznego Widma do Powrotu Jedi. Jak by nie było, tak jest fabularnie najlepiej,

Czemu "nie możesz z gościa" (Josh Hutcherson)? ;P

ocenił(a) film na 8

zgadzam sie. Wlasnie taka kolejnosc mi tez do gustu przypadla.

ocenił(a) film na 7
Mysterious90

Trochę o powstaniu SW:

"Już od lutego 1973 roku pisał podobno wstępną wersję tego, co miało stać się "Gwiezdnymi wojnami", choć jeszcze rok później potrafił pokazać jedynie 13-stronicowy szkic scenariusza. Wynik tej rocznej pracy jest zresztą do dziś wyśmiewany - Lucas miał zawsze problemy z pisaniem w zrozumiały sposób i szkic scenariusza nowego filmu był podobno przykładem fatalnego bełkotu. Pierwsze zdanie w języku angielskim brzmiało: "The Story of Mace Windu, a revered Jedi-bendu of Opuchi who was related to Usby C.J. Thape, padawan learner of the famed Jedi" ("Historia Mace Windu, szacownego Jedi-bendu z Opuchi, spokrewnionego z Usbym C.J. Thapem, uczniem-padawanem słynnego Jedi"). Fabularnie całość była po prostu historią bezczelnie zerżniętą z "Ukrytej fortecy" Akiry Kurosawy, przepisaną jedynie na potrzeby opowieści fantastycznonaukowej. Szkic nie dawał się podobno łatwo czytać i w normalnych warunkach trafiłby prosto do kosza, ale Lucas nie był już nieznanym, początkującym reżyserem. Jeszcze przed premierą "American Graffiti" i przed decyzją Universalu o potencjalnym następnym filmie Lucasa, kopia "Graffiti" została w tajemnicy pokazana Alanowi Laddowi Jr., szefowi produkcji wytwórni Fox. Ladd był zachwycony nie tylko samym filmem, ale również Lucasem - okazało się, że sam był bardzo podobnym do niego, nieśmiałym, małomównym facetem. Zaproponował Lucasowi realizację następnego filmu dla swojej wytwórni. Lucas w skrócie streścił mu "Gwiezdne wojny" i usłyszał odpowiedź twierdzącą. W ten sposób na dobre rozpoczął się największy koszmar w ówczesnym zawodowym życiu Lucasa."

"Praca nad scenariuszem "Gwiezdnych wojen" trwała coraz dłużej. Lucas ciągle nie był zadowolony z kierunku, w jakim zmierzał, i bez przerwy zmieniał fabułę i postacie. Scenariusz robił się tak skomplikowany, że podobno sam Lucas gubił się w nim przy pisaniu. To, że te same postacie nazywał inaczej co kilka stron, było jednym z mniejszych problemów. Większym były ciągłe zmiany koncepcji. Początkowo Obi-Wan Kenobi i Darth Vader byli tą samą osobą, po czym stali się dwiema innymi. Role poszczególnych postaci zmieniały się z epizodycznych w główne i odwrotnie. Obie strony Mocy miały początkowo swoje własne nazwy (dobra - Ashla, zła - Bogan). Głównymi bohaterami byli Annikin Starkiller, Luke Starkiller i wreszcie w Luke Skywalker. Lucas w pewnym momencie tak mocno rozwinął historię, że wykroczył daleko poza możliwości jej prezentacji w jednym filmie (powstał w ten sposób trzon następnych części sagi). "

Całość tutaj: http://esensja.pl/magazyn/2002/05/iso/12_02.html

ocenił(a) film na 10
Mysterious90

Kiedy ogląda się od 4-6 a potem od 1-3 jest najlepiej. Moim skromnym zdaniem. Gdy ogląda się najpierw 1-3 to potem 4-6 wydaje się naiwne i tanio zrobione.

ocenił(a) film na 10
RyksaMedlin

I nie ma efektu zaskoczenia w 5-tce.

ocenił(a) film na 10
baba_yaga

Jak to nie ma ? To po obejrzeniu IV wiedziałaś już jakie koligacje rodzinne są między bohaterami nie mówiąc już o VI gdzie wyszła jeszcze jedna tajemnica rodzinna przez którą Han Solo po Bitwie o Endor nie dostał o mało zawału ? Wszystko to wiedziałaś po obejrzeniu IV ? To gratuluje. Celowo nie napisałem o co chodzi z tymi koligacjami być może ktoś nie oglądał SW i nie chcę psuć zabawy. Kolejność wg mnie IV , V, VI , I , II , III

ocenił(a) film na 10
BELIAL71

Czytaj uważniej, diabełku :) U W A Ż N I E J :)

ocenił(a) film na 10
baba_yaga

Przepraszam źle zrozumiałem , faktycznie chodziło Ci o coś przeciwnego niż napisałem.Sorry

ocenił(a) film na 10
BELIAL71

Spoko, zdarza się :)

Mysterious90

https://paczaizm.pl/lubisz-gwiezdne-wojny-co-to-gwiezdne-wojny-pulp-fiction/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones