PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=759}
7,9 329 063
oceny
7,9 10 1 329063
7,7 39
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część IV Nowa nadzieja
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

Jak ocenić film, który w swoich czasach był hitem, a jak się teraz na niego patrzy to już tak nie powala.

ocenił(a) film na 10
witek109

Ten film z biegiem czasu zyskał na wartości i jakości. Jakie filmy since fiction teraz powstają? Avengers, Kowboje kontra obcy, Battleship... Fabuła denna, chodzi wyłącznie o efekty specjalne. Ja jestem jeszcze większą fanką Star Wars niż 15 lat temu, kiedy pierwszy raz obejrzałam IV, V i VI epizod. Klasykę trzeba doceniać ;)

użytkownik usunięty
Mendzia

Avengers ma dość dobrą fabułę i stawianie go w jednym szeregu z w.w. to jakieś jaja.

ocenił(a) film na 9

Obcy atakują, to zbieramy superbohaterów, którzy mają ich powstrzymać. Zaiste, świetna fabuła, a jaka nowatorska. Nie mam pojęcia skąd te zachwyty nad przeciętnym Avengers.

użytkownik usunięty
rock79

To nie jest film wyłącznie o naparzaniu się -.-'

Dobrze przedstawiono relacje między członkami grupy, ich reagowanie i przyzwyczajanie się do siebie i współpracę, film był głównie o nich. Jednocześnie takie organizacje jak Shield czy rząd też nie są bez winy (plany Furiego co do tesseractu czy decyzja rządowych o wpieprzeniu sie z atomówkami) i Whedon krytykuje tu ich mocny wpływ i stawia pod znakiem zapytania ich moralność. Co prawda nie są to główne wątki ale to całkiem dojrzały stuff jak na "obcy atakują, zbieramy bohaterów' :P

ocenił(a) film na 9

W/w wątki znajdziesz w co drugim filmie wojennym, czy w niemal każdym thrillerze politycznym; w kategorii s-f traktują o tym niemal całe Star Wars i to na nieporównywalnie wyższą skalę. Film nie jest oczywiście beznadziejny bo ratują go niezłe dialogi, a zwłaszcza cięte riposty Starka oraz dobre efekty ale przyznam, że mnie o wiele bardziej podobał się Thor. Avengers natomiast przypominają tę część w tasiemcowym serialu , który ma stanowić kompilację najlepszych scen z poprzednich odcinków - czyli odgrzewanie kotletów. Co będzie dalej? Avengers vs. Predator?

ocenił(a) film na 8

Mnie w Avengersach podobają się jedynie motywy z Thorem i Lockim, głównie dlatego że jestem fanem bogów wszelakich. Z charakteru natomiast najbliżej mi do Iron Manna. Odnośnie Gwiezdnych wojen to cóż film jest klasykiem i czy się to komuś podoba czy nie podobnie jak Podróż na Księżyc (1902), Zakazana planeta (1957), Wojna światów (1960), Planeta małp, Odyseja kosmiczna 2001 (1968) na trwałe zapisał się w historii kina. Czy dziś ktoś nażeka że Podróż na Księżyc jest infantylny, a Zakazana planeta prymitywnie dziecinna i plastikowa. Nie. To klasyka. Tak samo trzeba już niestety traktować pierwsze Gwiezdne wojny. Imperium kontratakuje wyprzedza je o kilka długości. Bitwa machin na Hoth ustępuje widowiskowością jedynie Tej z Władcy pierścieni - Powrotu króla pod Minas Tirith, choć wielu twierdzi że są sobie równe.

Mendzia

Avengers to jest film bardzo podobny do "Nowej nadziei". Klimatem, przesłaniem i budową fabularną.

neo_angin

A ten znowu swoje!

Mr_W

Mam rację. Zresztą nie jestem w tym odosobniony. Fani którzy widzą w SW coś poza kosmicznymi bitwami się w większości zgodzą.

neo_angin

Nie wiem, wstyd się przyznać, ale nie oglądałem <sad>.
Btw. Gdzie nie wejdę zawsze Ty! :D

Mr_W

Jestem wszędzie. Nie oglądałeś SW? Wstyd :). Chociaż nie wiem czy ci się spodoba. Ja sobie właśnie powtórzyłem "Nową Nadzieję" wczoraj gdzieś po raz 20 i nie robi wrażenia jak kiedyś, ale i tak uwielbiam za ogromny ładunek sentymentalny.

neo_angin

Ktoś już mi to mówił..
Ale za to dzisiaj biorę się za rozszerzoną edycję Władcy Pierścieni! :D

Mr_W

Na myśl o Władcy mi się chce rzygać. Nawet nie chcę mi się robić powtórek żeby zaniżyć oceny które są strasznie nieaktualne. Teraz byłoby pewnie 6,7,5 (kolejno dla części sagi).

neo_angin

Zobaczymy jak tam wypadną tym razem. Zawsze oglądałem dużo, ale nigdy wszystkich części w całości, a to błąd.

ocenił(a) film na 9
Mendzia

Tak, bo przecież Star Wars - z iście bajkowym schematem (młody Wieśniak, który wespół ze Starym Czarodziejem ratuje Uwięzioną Księżniczkę zamkniętą w wieży/fortecy Mrocznego Lorda, ostatecznie z Zera stając się Bohaterem...) - jest wprost powalający fabularnie. I wcale nie chodziło w nim przede wszystkim o efekty specjalne.

Bardzo nie lubię takich zaślepionych fanatyków klasycznych filmów, objeżdżających nowe produkcje dla zasady i wymyślających "argumenty", polegające na czepianiu się wad - prawdziwych lub wyimaginowanych - na których obecność są ślepi w starych filmach (bo to fanatycy - oni tak mają).

ocenił(a) film na 10
witek109

JAK TO NIE POWALA ? STAR WARS, to dziedzictwo kulturowe planety ziemia, jak śmiesz mówić cokolwiek zachaczającego o negatyw na temat filmu dotkniętego przez Boga!
Ps. AVENGERS TEŻ WYMIATA

witek109

https://paczaizm.pl/lubisz-gwiezdne-wojny-co-to-gwiezdne-wojny-pulp-fiction/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones