PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=759}
7,9 329 063
oceny
7,9 10 1 329063
7,7 39
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część IV Nowa nadzieja
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

Z tego, co wiem, pierwszym lektorem który przeczytał starą trylogię był Tomasz Knapik w 1995, w kinach PRL na pewno wyświetlano film z napisami. Ciekawi mnie tylko, jak to było z telewizją. Też napisy, nie wyświetlali w ogóle, czy jednak był jeszcze jakiś lektor. Byłbym wdzięczny za informacje na ten temat.

ocenił(a) film na 9
Feallan

Pierwsza emisja SW (dali tylko Nową Nadzieję) w TVP1 była w 1989 roku - czytał Andrzej Matul.

ocenił(a) film na 10
telesfor

O! Da się gdzieś znaleźć to audio?

ocenił(a) film na 9
Feallan

Możliwe. Niestety swoje już dawno skasowałem, jak w moim domu pojawił się VHS. Teraz trochę żałuję...

ocenił(a) film na 10
telesfor

"Trochę"? Miałbyś rarytas. :D Szukałem, gdzie się da, ale jeśli ktoś to jeszcze ma, to do internetu nie wrzucił.

ocenił(a) film na 10
telesfor

Kurczę, mam na kasecie "Nową nadzieję" czytaną przez Andrzeja Matula nagraną z TVP, tylko że ta kaseta jest już tak stara, że obraz jest zupełnie zamazany, i tylko dźwięk słychać dobrze. Czy taką "zdegenerowaną" kasetę wideo da się jakoś odnowić?

Chciałbym, żeby kiedyś jeszcze puścili w telewizji "Gwiezdne Wojny" czytane przez Matula. Myślisz, że jest na to szansa? Może by wysłać do TVP jakąś petycję? :) Jestem fanem oryginalnej wersji Star Wars, bez późniejszych przeróbek i wstawek z "edycji specjalnych" od 1997 poczynając. Nie cierpię tych zmian dokonanych przez Lucasa w SW od 1997 i uważam je za obraźliwe dla fanów. Moim zdaniem w telewizji powinni puszczać oryginalne wersje - a jeśli już puszczają te z edycji specjalnych, to w programach telewizyjnych powinni przynajmniej zaznaczać, że jest to edytowany film zamiast podawać jako datę powstania 1977, 1980 i 1983. Gdy emitują edycje specjalne, to w programach jako rok powstania filmów powinni podawać: 1977/1997, 1980/1997 i 1983/1997 oraz 1977/2004, 1980/2004 i 1983/2004.

ocenił(a) film na 10
Trojden

Bawiłem się trochę w cyfryzację kaset, w całkiem dobrej jakości wychodziło. Jeżeli dźwięk na Twojej kasecie jest dobrze zachowany to świetnie, bo to on jest najważniejszy. :)

Nie mam tylko magnetowidu aktualnie, bo mi się popsuł niedawno. Jakbym skombinował magnetowid, to mógłbyś mi wysłać kasetę, zgrałbym ją i odesłał.

ocenił(a) film na 10
Feallan

OK, to jak już skombinujesz, to daj znać, dobrze? :)

ocenił(a) film na 10
Trojden

Jasne. Teraz jestem trochę zajęty, ale pewnie tak za tydzień się tym zajmę.

Na tej kasecie jest cały film od początku do końca, czy brakuje kawałka na początku?

ocenił(a) film na 10
Feallan

Cały film od początku do końca. A dlaczego pytasz? Skąd przypuszczenie, że brakuje kawałka na początku?

ocenił(a) film na 10
Trojden

Bardzo często brakuje kawałka na początku w nagraniach z telewizji, bo ludzie albo nie włączali nagrywania aż do ostatniej sekundy, żeby zaoszczędzić miejsce na kasecie, albo po prostu zapominali i dopiero jak w pokoju obok usłyszeli, że się zaczęło, to biegli nagrywać. :) Jak jest całe to super, nie trzeba będzie doklejać z innego źródła.

ocenił(a) film na 10
Trojden

OK mam magnetowid, i to całkiem dobry. Przetestuję nagrywanie z niego jeszcze dzisiaj.

Wysłałem Ci prywatną wiadomość na filmwebie z moim mailem, dostałeś?

ocenił(a) film na 10
Feallan

W zakładce "Poczta" nie mam nowych wiadomości.

ocenił(a) film na 10
Trojden

OK to w takim razie e-mail jest tu:

https://privnote.com/sIXkd7sq#bVExqPIyL

Można tę wiadomość przeczytać tylko raz, potem już jej nie będzie pod tym linkiem. :) Wyślij mi cokolwiek na tego maila, żebym miał Twojego.

ocenił(a) film na 10
Trojden

Dostałeś moje maile?

ocenił(a) film na 10
Feallan

Tak, dostałem.

ocenił(a) film na 10
Trojden

Ok odpisałem :)

ocenił(a) film na 10
Trojden

Dostałeś mojego maila z wczoraj? Wysłałeś kasetę?

ocenił(a) film na 10
Feallan

Dostałem. Dzięki. Wyślę kasetę jeszcze dzisiaj albo najdalej jutro.

Wybacz, że dotąd tego nie zrobiłem - nie sprawdzam poczty codziennie, zwykle sprawdzam ją raz na dwa-trzy tygodnie.

Jeśli to nie byłby dla Ciebie problem, chciałbym też wysłać dwie inne stare kasety z filmami, w których obraz się "przetarł".

ocenił(a) film na 10
Trojden

Spoko żaden problem. :) Możesz wysłać więcej kaset jak najbardziej.

A w jakiej jakości byś chciał dostać nagrania? Bo dźwięk na pewno zachowam bezstratny (.wav), ale bezstratny obraz zajmuje sporo miejsca, a wcale nie wygląda lepiej niż po zakodowaniu do H264 - dla jednego dwugodzinnego filmu jest to ok. 50GB vs ok. 4GB.

ocenił(a) film na 10
Feallan

Najlepiej, gdyby nagrania były jak najbliższe oryginałowi, nagranemu na VHS z telewizji w 1989 bodajże. Czyli bezstratne/ Gdyby obraz był jakości standardowej dla VHS. Da się tak zrobić?

A na jakie nośniki przegrasz te filmy z kaset wideo? Na CD, DVD czy na inne kasety, czy jeszcze na inne?

ocenił(a) film na 10
Trojden

Tzn. bezstratnej = obraz jest zapisany tak jest widziany w komputerze za pośrednictwem specjalnego urządzenia konwersji sygnału analogowego na cyfrowy - mniej więcej tak jak wygląda jak wsadzisz kasetę do magnetowidu i odtworzysz. Jeżeli obraz na kasecie jest uszkodzony, to taki już będzie, chyba że da się dany rodzaj uszkodzenia łatwo odkręcić cyfrową obróbką - musiałbym zobaczyć jak to wygląda.

Bezstratny film to ok. 50-60 GB, więc to trochę za dużo płytek DVD żeby to miało sens. :) Mógłbym Ci to przesłać bezpośrednio na twój komputer, mam dosyć szybkie łącze. Jeżeli nie zależy Ci na bezstratnym nagraniu, to na 1-2 płytach DVD wszystko się raczej zmieści.

Jeśli chodzi o format, to pewnie przepuszczę to po prostu przez x264, więc efektem będzie zwykły plik .mkv który każdy sensowny odtwarzacz zrozumie.

Feallan

Fellan: możesz mi też przesłać wersję cyfrowo na kompa format mkv.

marcin1330_2

Hej chłopaki podzielicie się bardzo mi zależy na tej pozycji.

ocenił(a) film na 10
marcin1330_2

Czym mam się dzielić, jak nie dostałem kasety jeszcze. Nie panikuj, jak zgram to dostaniesz. Trochę cierpliwości. :)

ocenił(a) film na 10
Trojden

Hej, wysłałeś kasety? Nie doszła jeszcze żadna paczka do mnie.

ocenił(a) film na 10
Feallan

Kiedy znajdę, to wyślę. Nie wiem jak to możliwe, ale nigdzie nie mogę znaleźć kasety z "Nową Nadzieją". Znalazłem "Ciemny kryształ", znalazłem "Odmienne stany świadomości", "Misję", filmy z braćmi Marx i mnóstwo innych filmów, o których zapomniałem że mam, przekopałem wszystkie szafki i szuflady, nawet piwnicę, a Star Wars mi wcięło zupełnie. Wolałbym wysłać jedną paczkę z trzema kasetami zamiast trzech osobnych. Jestem pewien, że nie wyrzucałem tej kasety ani jej nikomu nie pożyczałem, więc musi gdzieś u mnie być. Znajdę ją i wyślę.
Akurat wcięło mi film, na którym najbardziej mi zależy.

ocenił(a) film na 10
Trojden

No byłaby szkoda gdybyś nie znalazł

ocenił(a) film na 10
Trojden

No i co, znalazłeś?

Feallan

już sobie załatwiłem, dzięki chłopaki za chęci :)

ocenił(a) film na 10
marcin1330_2

O, gdzie znalazłeś? Bo ten Trojden zapadł się pod ziemię

Feallan

poprzez wymianę na inny film :) Jeśli masz coś ciekawego z SW to daj cynka na meila

ocenił(a) film na 10
marcin1330_2

Ostatnio zgrywałem z własnych kaset audio z Knapikiem, więc mam je w dobrej jakości, ale nie jest zsynchronizowane do żadnej "ludzkiej" wersji, przynajmniej jeszcze. W wakacje jak będę miał czas to przysiądę i zgram też obraz. :)

Podałbyś maila?

Feallan

marcin1330 (at) o2 . pl

ocenił(a) film na 10
marcin1330_2

Wysłałem maila, możesz usunąć ten komenrarz jeśli jeszcze się da :)

Feallan

Cudem tu trafiłem i nie wiem, czy dostaniesz jakieś powiadomienie, ale czy jest szansa na udostępnienie zgranych przez ciebie audio? :)

ocenił(a) film na 10
Hesherowski

@Hesherowski Daj maila. Tylko nigdy ich nie zsynchronizowałem, więc musiałbyś sam to zrobić

Feallan

Dodalem cie do znajomych bo inaczej nie idzie wyslac PW a maila wolalbym tak o tutaj nie wrzucac, ale mimo to zapytam: czy masz I i druga wersje przed Knapikiem? Mowa o np Olejniczaku, ponoc to byla pierwsza wersja, bo z Gudowskim i pozniejszymi lektorami to juz mam. Oczywiscie jak je chcesz to tez moge podeslac, nie sprawdzalem jednak ich synchro z descpefialized ani z 4k77

ocenił(a) film na 10
Hesherowski

Mam tylko Knapika. W folderze z plikami znalazłem coś takiego:

kasety guild z 1992/1993


Gwiezdne wojny - Powrót Jedi - Lektor PL - czyta: Stanisław Olejniczak
Gwiezdne wojny - Imperium kontratakuje - Lektor PL - czyta: Maciej Gudowski
Gwiezdne wojny - Nowa nadzieja - Lektor PL - czyta: Janusz Szydłowski

To chyba poza Matulem z TVP są najwcześniejsze wersje, Knapik jest bodajże z 1995

Trojden

Hej jest szansa na udostępnienie tego audio.

użytkownik usunięty
Feallan

Knapik nie był pierwszy, nie był nawet pierwszy na VHS.

http://www.eravhs.fora.pl/filmy,2/star-wars-gwiezdne-wojny-stara-trylogia,104.ht ml

ocenił(a) film na 10

No jak. Najpierw był Matul, który przeczytał w 1989 tylko pierwszą część dla TVP, potem w 1995 Knapik na VHS wszystkie 3. W późniejszych telewizyjnych wersjach byli inni lektorzy, ale to już "specjalne" wersje, z którymi nie chcę mieć nic wspólnego.

użytkownik usunięty
Feallan

Knapik czytał w 1995 roku ale to nie było pierwsze wydanie VHS:

http://www.star-wars.pl/Tekst/2156


A na chwilę obecną dla miłośników oryginalnej wersji trylogii bez późniejszych zmian najlepszą opcją jest nieoficjalna Depsecialized Edition Harmy'ego, istnieją do tego nawet dopasowane ścieżki z Knapikiem dla miłośników lektorów..

ocenił(a) film na 10

O. To coś nowego. Wiadomo, kto był lektorem na tych kasetach?

użytkownik usunięty
Feallan

Nie wiem, w linkowanym wyżej temacie podają zestaw lektorów ale pisze że to "Biała seria Imperiala" tak więc nie wiem czy to pomyłka, czy lektorzy z innego wydania.

Feallan

Na mojej stronce macie rozpiskę :) . Prosił bym o kontakt w sprawie audio z A. Matul

http://swfanpack.pl/filmy/kasety-vhs



ocenił(a) film na 10
marcin1330_2

Jak zgram, to gdzieś udostępnię.

Feallan

super daj znać na meila. kontakt jest na stronie

Feallan

...

ocenił(a) film na 8
Feallan

Hej, jak wyszło z tymi audio? Masz Matula lub Szydłowskiego?

Feallan

Nie było państwa o takiej nazwie, tylko kapitalistyczna III RP. I z całą pewnością istnieje stara wersja dubbingowa, bo dubbingowano i dubbinguje się filmy, jak to w krajach Zachodu, do których Polska należy i należała.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones